Akurát väčšine tie trúbky lezú na nervy. Hráči sa sťažujú, že sa navzájom nepočujú, tréneri nie sú schopný odovzdať taktické pokyny svojim zverencom a diváci môžu ohluchnúť. Ako vlastne došlo k nápadu povzbudzovať svojich hrdinov pomocou hudobného nástroja, ktorý vydáva zvuk podobný bzukotu včiel?
Fanúšikovia môžu viniť alebo sláviť za vynález vuvuzely Juhoafričana Fredie „Sadaam“ Maake. Tento fanúšik Kaiser Chiefs vyrobil prvý nástroj modifikáciou cínovej trúbky na bicykli. Svoj produkt sa snažil presadiť už na Majstrovstvách Sveta vo Futbale v 90. rokoch vo Francúzsku, Taliansku a USA, ale vtedy dostal zákaz od Medzinárodného Futbalového Zväzu (FIFA). FIFA zdôvodnila svoje rozhodnutie nebezpečenstvom, keďže nejaký rozvášnený fanúšik by cínovou vuvuzelou mohol ľahko spôsobiť zranenie.
Aby jeho vynález bol zlegalizovaný, predal Maake práva spoločnosti „Plastics factory Masincedane Sport“, ktorá začala vyrábať plastové vuvuzely. Vďaka jej propagande na Juhoafrických futbalových hrách v roku 2002 sa tento nástroj stal populárnym a tradičnou súčasťou Juhoafrického futbalu.
Do vedomia Európanov sa dostala až minulý rok počas Pohára Konfederácie. Už vtedy vzbudili Vuvuzely kontroverznosť hlavne vďaka ich monotónnosti vyplývajúcej z schopnosti vydávať len B nóty. Tým sa nemení povzbudzovanie pri góle resp. veľkej šance oproti bežnému vývoju zápasu. Len televízny divák má možnosť odstaviť vuvuzely, ak si nastaví filtrovanie zvuku na základe decibelov.
Na záver by som ešte citoval obhájcu nočnej mory futbalu, Seppa Blattera, ktorý povedal: „Nemali by sme Europanizovať Africké Majstrovstvá Sveta vo futbale.“ Vuvuzela spravila tento šampionát výnimočným a jej odporcovia sa môžu aspoň tešiť, že nehrozí podobná atmosféra v Európskych súťažiach.
Komentáre